Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z fitness, być może czujesz się zagubiony. Chcesz być fit, ale nie wiesz, jak zdobyć dobre wyniki i utrzymać motywację. Na szczęście istnieje wiele prostych porad, które mogą Ci pomóc odnieść sukces. Poniżej przedstawiamy 7 porad dla początkujących w fitnessie.

Twórz realny plan. Zamiast próbować osiągnąć idealną sylwetkę w krótkim czasie, stwórz realistyczny plan, do którego będziesz mógł dążyć. Skup się na jeden do trzech celów i twórz plan treningowy, który będzie wykonalny, jeśli chodzi o poświęcanie czasu i intensywności.

Poszukuj motywujących aktywności. Aby zapobiec nudzie i zmniejszyć monotonię, zmień swoje ćwiczenia. Zamiast skupiać się tylko na ćwiczeniach siłowych, poszukaj aktywności, które będą Cię cieszyć, a także Twoje ciało. Wykonuj różne ćwiczenia, w tym jogging, wspinaczkę lub zajęcia fitness, aby urozmaicić swój trening.

Zaplanuj odpoczynek. Prawdopodobnie znasz powiedzenie „odpoczywaj, aby osiągnąć”. Zastosuj je w swoim własnym planie trenowania. Nie przesadzaj z aktywnością ani z intensywnością obciążenia, aby nie przetrenować się lub utracić motywację. Wujek wystarczająco dużo czasu na regenerację, aby wrócić do treningów z ogromną energią.

Skup się na pozytywach. Nie zapominaj, że po ćwiczeniach będziesz czuć się coraz silniejszy, pozytywniejszy i pełniejszy życia. Wyciszą się dla lepszego zdrowia, samopoczucia i pozytywnej energii. Zostaw złe myśli poza swoim planem treningowym i koncentruj się na odniesieniu sukcesu.

Nie przejmuj się trendami. Na osiągnięcie wyników składa się wiele czynników. Nie daj się skusić tymczasowymi trendami – zamiast robić to, co wszyscy inni, określ swoje cele i ustal plan treningowy dostosowany do nich. Przestrzegaj swojej wizji, aby osiągnąć sukces.

Dbaj o odżywianie. Jedna z najczęstszych wymówek, które słyszą trenerzy, to: „nie mam czasu, aby dobrze się odżywiać”. Odżywianie ma ogromny wpływ na rezultaty, jakie osiągamy po ćwiczeniach. Zalecamy jedzenie zdrowych, zbilansowanych posiłków, aby nadal budować siłę i utrzymywać wyniki.

Znajdź wsparcie. Dzielenie się swoimi postępami i celami z innymi jest bardzo ważne, aby utrzymać motywację. Znajdź swoją „motywacyjną drużynę” – partnera lub przyjaciela, który Cię wesprze w drodze do celu.

Ustalaj cele w długim okresie

Jednym z najważniejszych aspektów treningu fitness jest ustalanie celów na długi okres. Ustalenie swoich celów na krótszy okres jest świetnym pomysłem, jeśli chodzi o motywację i inspirację. Jednak długoterminowe cele są bardziej skuteczne, gdy chodzi o osiąganie twoich długoterminowych rezultatów. Na przykład, jeśli Twoim celem jest zmniejszenie skłonności do tłustych potraw, skoncentruj się na ustaleniu celem dotyczącym zmiany nawyków żywieniowych w okresie np. 4 tygodni, a nie próbowania trwać bez słodyczy i tłustych potraw 24 godziny.

Następnie ustal cele, które mogą się rozwijać lub modyfikować wraz z osiąganiem poprzednich celów – dotyczy to zarówno treningu, jak i odżywiania. Staraj się skupiać na procesie, a nie na wyniku finalnym, ponieważ to proces jest czymś, co możesz kontrolować,a wynik finalny niekoniecznie.

Znajdź swoje naturalne tempo

Kiedy ćwiczysz, staraj się poszukać naturalnego tempa, które działa dla Twojego ciała. Każdy ma swój własny rytm, co oznacza, że nasze ciała tolerują inne obciążenia, gdy wykonujemy ćwiczenia. Dlatego konieczne jest dostosowanie siły, czasu i liczby powtórzeń do tego, co Twoje ciało może znieść i co jest dla Ciebie najbardziej skuteczne.

Nie przejmuj się porównaniami do innych, aby osiągnąć sukces, musisz znaleźć swój własny rytm i słuchać tego, co mówi Twój organizm. Koncentruj się na odpowiednim oddychaniu i wykonywaniu poprawnych ruchów, aby uniknąć kontuzji. Twój trening powinien być przyjemny i na tyle trwały, aby skutecznie Ci pomóc.

Postaw na średnie obciążenie

Zanim zaczniesz trening, pamiętaj o postawieniu na średnie obciążenie, szczególnie jeśli jesteś nowicjuszem. Wśród różnych dróg, którymi możesz zmierzać do osiągnięcia swoich celów, średnie obciążenie może być jednym ze skuteczniejszych. Oznacza to, że będziesz przesuwać swoją granicę, ale nie tak wiele, żeby zranić swoje ciało.

Staraj się znaleźć równowagę między odpowiednim obciążeniem a rozsądnym odpoczynkiem. Powinno to być tak skonfigurowane, aby zapewnić Ci wystarczającą ilość siły, aby pchać się dalej, a jednocześnie kontrolować ból, który występuje po nadmiernych ćwiczeniach.

Stosuj się do planu treningowego

Dobrze zaplanowana seria treningowa wspomaga Twoje postępy, dlatego konieczne będzie zachowanie się zgodnie z planem. Zwykle powinny być one dostosowane do Twojego tempa i możliwości, a także powinny uwzględniać Twoje cele, rodzaj aktywności i schemat ćwiczeń.

Koncentracja na regularnych ćwiczeniach to podstawowy krok w kierunku osiągnięcia sukcesu. Zamiast wykonywać wiele ćwiczeń w jednym dniu, skup się na wykonaniu dobrych ćwiczeń regularnie, aby zapewnić swojemu ciału odpowiednią ilość czasu na regenerację i odpoczynek. Utrzymuj swoje postępy monitorując swoje treningi, ale pamiętaj, aby również znaleźć czas na relaks.